Blog

GREN ICE AMERİCANO'YU NASIL YAPIYOR?

Artık kendine çok da yeni denemeyecek bir neslin dünyayı tekrar keşfe çıkmasıyla ve tabii ki sosyal medyanın derya deniz içerikleriyle birlikte, kültürel ve yöresel birçok şey herkesçe bilinir oldu. Durumun yararı-zararı bir kenara, bu etkileşimden payımıza düşeni biz mutfak ve bar kısmında seve seve kabul ettikJ Yeni tatlar kimi heyecanlandırmaz ki?

Hele bir de son yıllarda popülerleşen üçüncü nesil kahveciliğiyle birlikte  (Koray’ın tabiriyle)  ‘’Baristalar artık kahveden kuş çıkaracaklarJ’’.

Dünya’nın her yerinde bulabileceğimiz ‘Ice Americano’, temelinde aynı olmakla birlikte (çekirdek kahve, soğuk su ve buz olarak verilir tarif) yapan yerlere göre tadında ufak farklılıklar hissedeceğimiz ferah bir lezzet.

Gren esspresso ile yapılan her kahvesi için çekirdek olarak Lavazza’yı kullanıyor. Gelelim barımızın küçük tüyosuna… GREN’de Ice Americano için çekilen tek shot ( shot terimimiz kendi gramajlarımıza göre ayarlanmıştır) uzun çekim olarak içi buz dolu shakerın içine alınır.

Uzunca bir karıştırılma sürecinden çıkan esspresso, üzeri bol köpüklü bir Ice Americano olmuştur artık J

Ufak bir tavsiye: biz kendimize yaptığımızda içine bir tatlı kaşığı esmer şeker atıp pipetle çok az karıştırıyoruz. Ama dikkat şeker erimemeli. Arada ağıza gelen esmer şekerin hafif tatlılığı ve Ice Americano’nun ferahlığıyla geçirilen lezzetli zaman sizi bekliyorJ